Panellakás vezetékcsere – jelek

Panellakás vezetékcsere - jelek

Mik azok a jelek, amik megmutathatják, hogy a panellakás vezetékcsere elkerülhetetlen?

Panellakás vezetékcsere témában sokszor találkoztam és találkozom azzal a problémával, hogy egy panellakás vásárlása alkalmával az eladó nem tudja (vagy nem akarja tudni?), hogy az adott lakás elektromos (villamossági) szempontból problémás lehet. Mivel az új tulajdonos gépesített igényei merőben eltérhetnek a lakás jelenlegi adottságaitól, fontos tisztában lenni azzal, hogy mi is várhat ránk, ha birtokba vesszük a lakást.

Ehhez jelenthetnek fogódzót a rövid videóim, amikben különböző lakások esetén mutatom be, hogy ott mik voltak azok a „nyomok”, amik bizonyosan mutathatják azt, hogy a vásárlás után dolgunk lesz az elektromos rendszerrel, panellakás vezetékcsere mindenképpen szükséges lesz.

1. LAKÁSELOSZTÓ – ELOSZTÓ DOBOZ – ELOSZTÓ TÁBLA

Bármelyik nevén is hivatkozzunk rá, általában a legbiztosabb jel a lakáselosztó táblája vagy szekrénye, az első videó általában mindig ezzel kezdődik. Ha réginek tűnik vagy igazából az is, régiek benne kívülről is a kismegszakítók, akkor elég nagy rá az esély, hogy itt bizony még nem volt panellakás vezetékcsere.

Ez önmagában természetesen még nem jelent semmit sem, hiszen lehet az elektromos hálózat megfelelő állapotú. A ’70-es, ’80-as évek színvonalán még kifogástalanul is funkcionál. Ha azonban annál több és nagyobb teljesítményű elektromos gépet szeretnénk üzemeltetni, nem tudjuk majd megkerülni a panel villanyvezetékeinek minimum felülvizsgálatát.

Panellakás vezetékcsere - jelek - szép rózsaszín lakáselosztó, jó régi kismegszakítókkal - az egyik legfontosabb jel
Panellakás vezetékcsere – jelek – szép rózsaszín lakáselosztó, jó régi kismegszakítókkal – az egyik legfontosabb jel

2. KONNEKTOROK (DUGALJAK) – KAPCSOLÓK

Ha százalékosan szeretném meghatározni, hogy mik azok a pontok, amik mutatják, hogy a lakásban a villanyhálózat még a régi, akkor a különböző típusú dugaszoló aljzatok (konnektorok) és kapcsolók foglalják el a második helyet a listán. Ezek is elég biztosan figyelmeztetnek rá, hogy panellakás vezetékcsere fog kelleni.

Természetesen problémás lehet, hogy néhány helyen a dugaljak (konnektorok) vagy kapcsolók már le vannak cserélve, ezért ezekből kiindulni nem lehet. Ilyenkor javasolt körbe nézni, hogy egyéb jelek fellelhetők-e. Ha több nyom is van, akkor egyre bizonyosabbak lehetünk benne, dolgunk lesz a villannyal.

Érdemes több videót is megnézni, mert a régi típusú/fajtájú konnektor (dugalj)-kapcsoló családokból szerencsére túl sok nincs. Bár a különböző helyszínek miatt azt gondolhatnánk, hogy sok az eltérő. De tulajdonképpen adott időszakban csak adott márkákat lehetett vásárolni, ezért a legtöbb lakásban ezeket szerelték.

3. LÁMPA KONNEKTOR ÉS „SZÁRÍTÓKÖTÉL”

Főleg panellakásokban találkozhatunk vele (csúsztatott zsalus, vagy vakolatos kispanelos lakások esetén ez nem jellemző), a lámpák dugvillával vannak csatlakoztatva egy mennyezet alatti dugaszoló aljzatba. Többnyire a kapcsoló felett, de elhelyezkedése elsősorban a lakás típusától függ.

Bár ennek megléte elég biztos jelzés, de nem 100%, hogy a lámpáknál megtalálhatók még ezek a kialakítások. Sokszor vannak eltüntetve, bepótolva, leszedve, összekötve a falban a kábel-vezeték. Sajnos ezek már nem láthatók, de melegágyai lehetnek egy-egy későbbi meghibásodásnak.

Panellakás vezetékcsere – jelek – a lámpa szárítózsinórja és a kapcsolt dugalj

4. MÓKOLÁSOK, KÁBELEK IDE-ODA

És végül a különböző mókolások (kábelek, hosszabbítók össze-vissza, falból ki, falba be, stb.), bár ezek már nem jelentenek bizonyosságot, mégis adott esetben utalhatnak arra, hogy itt bizony valami turpisságról van/lehet szó.

Ilyen esetben fontos – ha egyéb dolgok nem is utalnak problémára -, hogy legalább egy villamos biztonsági felülvizsgálatot elvégeztess. Ez utóbbi nagyon fontos lehet, hiszen megmutatja, milyen biztonsági kockázatok lehetnek a lakásban. Amik egyébként más formában nem látszanak (nincsenek a régi hálózatra utaló nyomok).

PANELLAKÁS VEZETÉKCSERE – videók a Youtube-on

Az elkészült videók mindegyikénél elmondható, hogy az adott rendszer még a régi volt. Nézzetek minél több videót, hogy minél több oldalát ismerhessétek meg ezeknek a jeleknek. Ezek arra utalhatnak, hogy a panellakás elektromos hálózata még a régi, és dolgotok lesz vele.

Amit ezekben a viedókban látsz, igen nagy valószínűséggel előfordulnak majd más lakásokban is (belvárosi, régi polgári, stb.), nagyon jó alapot szolgáltatva ahhoz, hogy felismerhesd őket.

Használjátok egészséggel!

PANELLAKÁS VEZETÉKCSERE – videók a Youtube-on

Hasonló cikkek

Regisztrált villanyszerelő

Regisztrált villanyszerelő

Amikor például teljesítménybővítést szeretnénk, egy regisztrált villanyszerelő a mi emberünk. Teljesítmény bővítéssel – amper bővítés, áram bővítés, villanyóra bővítés néven is találkozhatunk az interneten. Egy

Panellakás vezetékcsere - jelek

Panellakás vezetékcsere – jelek

Mik azok a jelek, amik megmutathatják, hogy a panellakás vezetékcsere elkerülhetetlen? Panellakás vezetékcsere témában sokszor találkoztam és találkozom azzal a problémával, hogy egy panellakás vásárlása

Picture of Lakás villanyszerelés
Lakás villanyszerelés

Panel villanyszerelés: villanyvezeték csere (panel átvezetékezés), elektromos hálózat felújítás
+36 30 502 2860
info@lakasvillanyszereles.hu

Legutóbbi bejegyzések